یکی از ابزارهای مبتنی‌بر هوش مصنوعی که توانست در روزهای اول معرفی خود انقلاب بزرگی را در اینترنت ایجاد کند، ChatGPT است.
مردم از این ابزار برای برنامه‌نویسی، نوشتن ترانه، نوشتن مقاله و فیلم‌نامه استفاده می‌کنند. اما سوالی که برای بسیاری از کاربران پیش می‌آید، این است که شرکت توسعه‌دهنده این ابزار جذاب چیست؟

این ابزار را شرکت OpenAI برای اولین‌بار توسعه داده است و توانسته تا سرمایه نسبتا زیادی را از سمت شرکتی مانند مایکروسافت دریافت کند. ما در این مقاله قصد داریم که ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که OpenAI چیست و در ادامه به شما خواهیم گفت که این شرکت چه ابزارهای دیگری را توسعه داده است؛ پس با ما همراه باشید.

OpenAI چیست؟

طبق بررسی گروه تولید محتوای ایران هاست ( ارائه دهنده‌ی خدمات خرید سرور ابری آلمان در بهترین دیتا سنتر ها ) این شرکت غیرانتفاعی برای اولین‌بار در سال ۲۰۱۵ و در شهر سانفرانسیسکو آمریکا فعالیت خود را آغاز کرد و توانست که در ماه‌های اولیه فعالیت خود، توجه فعالین زیادی در دنیای هوش مصنوعی را به سمت خودش جلب کند.

با مراجعه به وب‌سایت این شرکت و تحقیق در مورد این موضوع که OpenAI چیست، متوجه خواهید شد که آن‌ها می‌گویند هدف اصلی‌شان، ساخت هوش مصنوعی عمومی یا همان AGI است که در نهایت تبدیل‌به نرم‌افزاری می‌شود که هوشی به اندازه انسان دارد.در مقاله‌ی هوش مصنوعی چیست بیشتر در این مورد توضیح داده ایم.

براساس مصاحبه‌هایی که مدیران این شرکت انجام داده‌اند، در پاسخ به این سوال که هدف اولیه آن‌ها از تشکیل OpenAI چیست، می‌گویند که آن‌ها قصد داشتند تا از آینده‌ای محافظت کنند که در آن شرکت‌های بزرگ فناوری، مانند گوگل و مایکروسافت، بر فناوری هوش مصنوعی تسلط کامل دارند و مزایای آن را به‌صورت انحصاری ارائه می‌دهند.

زمانی که مشخص شد که هدف اصلی OpenAI چیست، افراد سرشناسی که در سیلیکون ولی آمریکا فعالیت می‌کنند، تصمیم گرفتند که تا ۱ میلیارد دلار برای راه‌اندازی چنین شرکت جذابی بپردازند.

با گشت و گذاری در اینترنت برای رسیدن به جواب این سوال که اسامی سرمایه گذاران اولیه OpenAI چیست، متوجه خواهید شد که نام‌هایی مانند ایلان ماسک، مدیرعامل فعلی تسلا و اسپیس‌ایکس، پیتر تیل، یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر و سم آلتمن، مدیرعامل فعلی OpenAI وجود دارد.

ایلان ماسک در سال ۲۰۱۸ تصمیم گرفت تا از این شرکت جدا شود. با بررسی مصاحبه‌های او و گشتن به دنبال جواب این سوال که دلیل جدایی ایلان ماسک از OpenAI چیست، متوجه خواهید شد که او در آن زمان باید تمرکز ویژه‌ای روی شرکت‌های تسلا و اسپیس‌ایکس می‌گذاشت و به‌هیچ‌عنوان وقت کافی برای حضور در هیئت مدیره OpenAI را نداشت.

یکی از اصلی‌ترین سوالاتی که شاید ذهن مردم را به خودش جلب کرده باشد، این است که مواد اولیه تشکیل‌دهنده ابزارهای شرکت OpenAI چیست؟ خب، در پاسخ به این سوال باید گفت که شرکت OpenAI برای رسیدن به آن‌ها، مسیر پر پیچ و خمی را در طول این سال‌ها طی کرده است. آن‌ها برای ایجاد محصولات مبتنی‌بر هوش مصنوعی خود از مقادیر فوق‌العاده زیادی داده و شبکه‌های قدرتمند عصبی که عملکردی براساس نورون‌های مغز انسان دارند، استفاده می‌کنند.

اما قدرت محاسباتی و هزینه‌های مربوط به جبران خسارات، اداره شرکت به‌عنوان یک سازمان غیرانتفاعی را دشوار و دشوارتر کرد. برای مثال، براساس سوابق مالیاتی که آن‌ها در سال ۲۰۱۶ ثبت کردند، یکی از کارمندان بسیار حرفه‌ای این شرکت در اوایل دوران کاری آن، چیزی در حدود ۱.۹ میلیون دلار حقوق دریافت کرده است!

البته باید به این موضوع هم توجه کنید که برای محدود کردن سود سرمایه‌گذاران، در سال ۲۰۱۹ بود که شرکت تصمیم گرفت تا غیرانتفاعی شود. در همان سال‌ها هم بود که آلتمن با استفاده از مذاکره‌هایی که با مایکروسافت انجام داده بود، توانست ۱ میلیارد دلار دیگر را در ازای برخی همکاری‌ها با ردموندی‌ها دریافت کند.

سرویس‌های شرکت OpenAI چیست؟

در طول ۸ سال فعالیت شرکت OpenAI، ما شاهد تولید و عرضه تعداد زیادی از ابزارهای مبتنی‌بر هوش مصنوعی از سوی این شرکت بودیم که هرکدام از آن‌ها در زمان خودشان توانستند سروصدای زیادی ایجاد کنند. این ابزارها عبارتند از:

۱. GPT-3

یک مدل زبان پیشرفته است که برای اولین‌بار توسط OpenAI توسعه یافت. تا پیش از این، دو نسخه دیگر هم از این مدل زبانی توسعه یافته بود که هیچ‌کدام از آن‌ها نتوانسته بودند آنطور که باید توجه کاربران را به سمت خودشان جلب کنند.

مدل زبان پیشرفته GPT-3 با استفاده از حجم وسیعی از داده‌های متنی که در اینترنت وجود دارد، آموزش دیده است که به GPT-3 این امکان را می‌دهد تا الگوریتم‌ها، گرامر و دیگر چیزهایی که در زبان انسان وجود دارد را بیاموزد.

با ۱۷۵ میلیارد پارامتری که در اختیار این مدل زبانی قرار دارد، GPT-3 تبدیل‌به یکی از بزرگ‌ترین مدل‌های زبانی شده که تا به حال ایجاد شده است.

۲. Codex

ai هوش مصنوعی

این ابزار که تا چند سال پیش با نام GitHub Copilot شناخته می‌شد، وظیفه تکمیل کدها را با استفاده از هوش مصنوعی توسعه‌یافته توسط OpenAI برعهده دارد. OpenAI در مورد این ابزار می‌گوید که هدف اصلی آن کمک به توسعه‌دهندگان در نوشتن کد با ارائه پیشنهادات و مثال‌های هوشمندانه به‌صورت مستقیم در IDEها است.

ابزار Codex براساس مدل زبانی GPT-3 توسعه داده شده و به‌صورت خاص با استفاده‌ از تعداد زیادی از مخازن کد عمومی موجود در پلتفرم‌هایی مانند گیت‌هاب آموزش دیده است. با تجزیه و تحلیل این پایگاه‌ کد گسترده، Codex آموخته که الگوهای برنامه‌نویسی را درک کند.

زمانی که یک توسعه‌دهنده مشغول برنامه‌نویسی است، Codex می‌تواند که پیشنهادهایی را در لحظه برای تکمیل قطعات کد، توابع یا خطوط کامل براساس زمینه و هدف کدی که در حال نوشته شدن است، ارائه می‌کند.

۳. Dall-E

مدل dall-e 2 هوش مصنوعی در تولید تصاویر منحصربه‌فرد و خلاقانه از توضیحات متنی تخصص دارد. این ابزار با استفاده از ترکیب دو مدل زبانی و مدل‌های تولید تصویر، می‌تواند تصاویری کاملا جدید از نظر بصری را ایجاد کند.

شرکت OpenAI اعلام کرده است که نام این مدل هوش مصنوعی را از ترکیب نام سالوادور دالی، هنرمند و نقاش معروف، و شخصیت WALL-E که توسط پیکسار خلق شده بود، درست کرده است. در واقع، آن‌ها بااستفاده‌از این نام‌گذاری قصد دارند که توانایی مدل در تولید تصاویر سورئال و تخیلی را به‌نمایش بگذارند.

درست برخلاف مدل‌های تولید تصویر سنتی که به مجموعه‌ای از داده‌های موجود در مورد تصاویر متکی هستند، Dall-E تصاویر را براساس دستورات متنی یا توضیحات ارائه شده به‌عنوان ورودی تولید می‌کند.

۴. CLIP

شرکت OpenAI با ترکیب بینایی ماشین و درک زبان توانسته تا مدل مبتنی‌بر هوش مصنوعی CLIP را توسعه دهد. برخلاف مدل‌های سنتی که بر پردازش تصویر یا پردازش زبان طبیعی (NLP) تمرکز دارند، CLIP برای درک تصاویر و متون با هم آموزش دیده است و به آن اجازه می‌دهد تا کارهای مختلفی را انجام دهد که نیاز به درک متقابل وجهی دارند.

ایده کلیدی پشت CLIP، تراز کردن تصاویر و توضیحات متنی مربوط‌به آن‌ها در یک فضا است. ابزار CLIP با آموزش روی مجموعه‌ای از داده بزرگ حاوی تصویر و متن، می‌آموزد که ویژگی‌های بصری و معنایی تصاویر و متن مرتبط به آن‌ها را به یکدیگر مرتبط سازد.

شما می‌توانید این ابزار را برای طیف گسترده‌ای از وظایف، از جمله طبقه‌بندی تصاویر، تشخیص اشیا و مواردی از این دست، استفاده کرد.

۵. Gym

وظیفه اصلی در نظر گرفته شده برای Gym، توسعه و مقایسه الگوریتم‌های یادگیری تقویتی است. Gym به کاربران خود مجموعه‌ای از محیط‌ها و ابزارهای از پیش ساخته شده را ارائه می‌دهد که آموزش و ارزیابی عوامل هوش مصنوعی را به شیوه‌ای استاندارد و قابل تکرار تسهیل خواهد کرد.

یادگیری تقویتی، شاخه‌ای از یادگیری ماشینی است که بر آموزش عوامل برای تصمیم‌گیری متوالی در یک محیط برای به‌حداکثر رساندن سیگنال پاداش تمرکز دارد. Gym با ارائه یک رابط یک‌پارچه و مجموعه‌ای متنوع از محیط‌ها، فرایند ایجاد و آزمایش الگوریتم‌های یادگیری تقویتی را ساده خواهد کرد.

۶. OpenAI API

شرکت OpenAI برای آنکه توسعه‌دهندگان بتوانند به مدل‌ها و خدمات این شرکت دسترسی داشته باشند و از آن‌ها در برنامه‌ها، محصولات یا خدمات خود استفاده کنند، OpenAI API را معرفی کرد. این ابزار یک راه راحت برای ادغام قابلیت‌های پیشرفته هوش مصنوعی در برنامه‌های نرم‌افزاری مختلف را فراهم می‌کند.

توسعه‌دهندگان از طریق OpenAI API می‌توانند درخواست‌هایی را برای مدل‌های زبانی این شرکت، مانند GPT-3، ارسال و متن تولید شده را به‌عنوان پاسخ دریافت کنند. این ابزار طیف وسیعی از برنامه‌ها، از جمله ربات‌های گفتگو، دستیاران مجازی، تولید محتوا، ترجمه زبان و مواردی از این دست را فعال می‌کند.

برای استفاده از OpenAI API، توسعه‌دهندگان باید درخواست‌های خود را با استفاده از یک کلید API ارائه شده OpenAI احراز هویت کنند. پس از انجام این کار، این توانایی را خواهند داشت تا درخواست‌های HTTP را ارسال و پارامترهای مورد نظر خود، مانند مدل مورد استفاده و متن ورود را مشخص کنند. پس از انجام این کار، API خروجی مورد نظر را به شما خواهد داد تا کارهای مورد نظر خود را روی آن انجام دهید.

بیشتر بخوانید: شماره مجازی چیست

روش استفاده از ابزارهای شرکت OpenAI چیست؟

اکثر ابزارهای توسعه داده شده توسط شرکت OpenAI به‌صورت رایگان در دسترس کاربران قرار دارند و آن‌ها می‌توانند با ثبت‌نام در این وب‌سایت، از مزایای آن‌ها بهره‌مند شوند.

درست مانند اکثر پلتفرم‌هاس روز دنیا که ایرانیان به‌راحتی نمی‌توانند از آن‌ها استفاده کنند، OpenAI هم جلوی دسترسی مستقیم ایرانیان را بسته است. این مشکل از آنجایی آغاز می‌شود که کاربران برای استفاده از تمام ابزارهای این شرکت باید یک اکانت رایگان در وب‌سایت‌شان بسازند؛ اما در یکی از مراحل ثبت‌نام، از کاربران می‌خواهد که شماره تماس خود را وارد کنند.

با بررسی کشورهایی که OpenAI برای آن‌ها کد احراز هویت را ارسال می‌کند، متوجه خواهید شد که هیچ اثری از ایران نیست. البته، یک‌سری از سایت‌ها وجود دارند که شماره‌های مجازی یک‌بار مصرف را به کاربران ایرانی ارائه می‌دهند.

شما باید از بین شماره‌های مجازی مخصوص OpenAI، یکی را انتخاب کنید و با وارد کردن آن در سایت این شرکت، کد احراز هویت را دریافت خواهید کرد. این شماره‌های مجازی، قیمت بسیار پایین‌تری درمقایسه‌با شماره‌های مجازی دائمی دارند و تنها با دریافت یک پیامک، از دسترس خارج خواهند شد.

با ساختن یک اکانت در وب‌سایت OpenAI، شما می‌توانید به طیف گسترده‌ای از ابزارهای این شرکت که در ادامه به بررسی و معرفی هرکدام از آن‌ها خواهیم پرداخت، دسترسی رایگان داشته باشید. البته، ابزاری مانند ChatGPT به‌صورت رایگان در دسترس کاربران قرار دارد، اما باید به یاد داشته باشید که نسخه‌ای از این چت‌بات معروف با نام ChatGPT Plus وجود دارد که برای استفاده از آن باید ۲۰ دلار در ماه پرداخت کنید. اگر با این هوش مصنوعی آشنا نیستید در سایت chatgpt چیست بیشتر در این مورد توضیح داده ایم.

تا چند هفته پیش، کاربران باید برای استفاده از ChatGPT به وب‌سایت OpenAI مراجعه می‌کردند، اما در این هفته بود که برنامه مخصوص گوشی‌های هوشمند این پلتفرم هم منتشر شد تا کاربران دسترسی راحت‌تری به آن داشته باشند.

یکی دیگر از راه‌های استفاده از ChatGPT، مراجعه به وب‌سایت بینگ یا استفاده از مرورگر اج مایکروسافت است. مایکروسافت با سرمایه‌گذاری کلانی که در OpenAI انجام داد، توانست مجوز دسترسی مستقیم کاربرانش به این هوش مصنوعی متنی را فراهم آورد.

بیشتر بخوانید: نرخ بازگشت سرمایه

سرویس‌های پرکاربرد OpenAI چیست؟

سرویس‌های شرکت OpenAI، امروزه طیف وسیعی از خواسته‌های کاربران خود را فراهم می‌آورد و به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا در فعالیت‌های گوناگونی، مانند کار، تحقیق، مطالعه و مواردی از این دست، از آن‌ها استفاده کنند.

البته، در این بین سرویس‌هایی هم مانند ChatGPT و DALL-E وجود دارند که به‌صورت عمومی‌تری درمقایسه‌با دیگر سرویس‌های OpenAI مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاربران می‌توانند به‌وسیله ChatGPT، درخواست‌های متنوع خود، مانند نوشتن مقاله در مورد یک موضوع خاص، خلاصه کردن متن، تحقیق کردن، نوشتن ترانه، برنامه‌نویسی و مواردی از این دست را مطرح و نتیجه مورد نظر خود را دریافت کنند.

این چت‌بات مبتنی‌بر هوش مصنوعی حتی توانسته در ماه‌های اخیر در چندین آزمون حضور پیدا کند و در یکی از آخرین نمونه‌های آن، در آزمون پزشکی یک دانشگاه توانست که قبول شود.

در طرف دیگر هم ما DALL-E را داریم که کاربران می‌توانند تمام افکار خود در مورد یک تصویر را به او ارائه دهند و در انتها تصویر مورد نظرشان را دریافت کنند. این هوش مصنوعی همواره در حال پیشرفت است و با دریافت بازخورد‌های کاربران، همواره تلاش می‌کند تا بهترین نتیجه را ارائه دهد.

جمع‌بندی

ما در این مقاله به شما گفتیم که شرکت OpenAI چیست و چه محصولاتی را تولید می‌کند. این شرکت با معرفی محصولات متنوعی مانند ChatGPT، توانست که کاربران زیادی را جذب کند و در واقع، آغازگر انقلابی در زمینه هوش مصنوعی باشد.

موفقیت‌های روزافزون OpenAI و ChatGPT باعث شده است تا در چند ماه اخیر، تعداد زیادی از پلتفرم‌های مبتنی‌بر هوش مصنوعی معرفی شوند که هرکدام از آن‌ها در نوع خود می‌توانند آغازگر مسیری تازه در زمینه‌های مختلفی باشند.

آیا شما هم از محصولات OpenAI استفاده می‌کنید؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما به‌اشتراک بگذارید.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 نظرات

بدون نظر