دکتر اسلم می‌افزاید: یک مطالعه نشان داد که کاهش دما و رطوبت، خطر ابتلا به عفونت راینوویروس را افزایش می‌دهد. در این مطالعه مشخص شده که عفونت‌ها بیشتر در دمای صفر درجه سانتی‌گراد و پایین‌تر اتفاق می‌افتادند. اما این مطالعه فقط برای افرادی که در محیط‌های بسیار سرد زندگی می‌کنند صادق است. در واقع قرار گرفتن دائمی در دمای پایین می‌تواند سیستم ایمنی ما را مختل کند و در صورت تماس، مبارزه با ویروس سرماخوردگی را برای بدن دشوارتر کند. به این ترتیب علاوه بر سرما، دست کم دو عامل دیگر یعنی وجود ویروس و همچنین ضعف سیستم ایمنی برای افزایش احتمال ابتلا به سرماخوردگی ضروریست.

آیا هوای سرد شما را بیمار می‌کند؟
همان‌طور که نمی‌توانیم به سرماخوردگی (یا آنفلوآنزا یا کووید-۱۹) فقط به دلیل فاکتور آب‌وهوا مبتلا شویم، همچنین نمی‌توانیم هیچ بیماری دیگری را از آب‌وهوای نامناسب بگیریم اما از طرفی هم آب‌وهوا می‌تواند بر شرایط سلامتی ما تاثیر بگذارد و در صورت بیماری یا ضعف سیستم ایمنی، آن را تشدید کند.

برای مثال در مورد مشکلات قلبی، هوای سرد ممکن است رگ‌های خونی را منقبض کند و اکسیژن‌رسانی به قلب را کاهش دهد، به این معنا که قلب برای حفظ گرمای بدن باید سخت‌تر کار کند.

بنابراین دماهای پایین می‌توانند باعث شوند که قلبتان سریع‌تر خون را پمپاژ کند، فشار خونتان بالا برود و خونتان غلیظ شود که در بدترین حالت به لخته شدن خون منجر می‌شود. این همان چیزی است که خطر حملات قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد.

بدیهی است که “پوشاندن خود و گرم ماندن” هنوز اهمیت دارد اما تضمین نمی‌کند که از قرار گرفتن در معرض ویروس سرماخوردگی در امان باشید. بنابراین اقدام‌هایی مانند شستن مکرر دست‌ها، استفاده از دستمال برای به دام انداختن میکروب‌ها و دور انداختن آن‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن، در کاهش خطر انتشار ویروس موثرتر است.

براساس توصیه سرویس سلامت عمومی بریتانیا، اگر علائم شما پس از سه هفته بهبود نیافت، به‌طور ناگهانی بدتر شد، درجه حرارت شما بسیار بالا رفت یا احساس تب و لرز کردید، اگر در مورد علائم کودک خود نگرانید، احساس تنگی نفس یا درد در قفسه سینه دارید، اگر از یک بیماری مزمن رنج می‌برید یا سیستم ایمنی ضعیفی دارید، حتما با دیدن علائم به پزشک عمومی مراجعه کنید.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
0 نظرات

بدون نظر